29. juli 2016

Helgelektyre(152)


Stille som i graven - Mary Higgins Clark
Fergen - Mats Strandberg
The Gunslinger (The Dark Tower, #1) - Stephen King

Forrige torsdag leste jeg ut I Am Number Four av Pittacus Lore og den likte jeg ikke noe særlig, så den er jeg glad jeg er ferdig med (ikke meningen å være en kresen leser, men det har jeg alltid vært), men mer om det i anmeldelsen. Rett etterpå begynte jeg på Stille som i graven av Mary Higgins Clark. Henne er det lenge siden jeg har lest noe av. Leste mye av henne før så jeg trengte vel en pause. Man trenger en pause fra alt av og til. Sånn er det bare. Bøker jeg har lest av henne tidligere er: Et skrik i natten, Lille Lizzie vender tilbake, Hvor er du nå? og I gaten hvor du bor. Den jeg liker best av henne så langt er: Et skrik i natten. Den var tvers gjennom uhyggelig.

Og i natt rundt kl. 03:30 ble jeg ferdig med Huset ved innsjøen av Kate Morton. Det var ikke meningen å bruke så lang tid på den, men noen bøker trenger mer tid enn andre, og jeg likte den godt. Men synes ikke det er Mortons beste. Bøker jeg har lest av henne tidligere er: Tilbake til Riverton og En svunnen tid, og må si jeg liker En svunnen tid av henne best. Huset ved innsjøen var også veldig stemningsfull, men nådde ikke helt opp til En svunnen tid.

Siden jeg lider av søvnmangel begynte jeg like så godt på en annen bok etter at jeg ble ferdig med Huset ved innsjøen, og da startet jeg på Fergen av Mats Strandberg. Har lest bøker av ham før. Han skrev tidligere Engelsfors trilogien sammen med Sara Elfgren. Det er en av de bedre ungdomstrilogiene jeg har lest. Bøkene fra den trilogien er: Sirkelen, Ild og Nøkkelen. Denne gang skriver han alene, så får se om Fergen er spennende eller ikke. Omslaget ser spennende ut, men man skal ikke la seg lure av bokomslag heller:)

Jeg skal også fortsette med The Gunslinger av Stephen King (min store forfatterhelt). Har ikke mange sider igjen. Og må nok dessverre vente litt på å lese bok to i serien, for jeg bestilte den i går, og må vente noen dager før den kommer.

Neste bok på leselista er Nattens stemme av Nora Roberts, men tviler på at jeg rekker å begynne på den i helga.  Vi får se:)

Har dere lest noen av disse bøkene og hva leser dere i helga?

Ukas låt: Save me av Thirty Seconds to Mars



26. juli 2016

Den modige lille elefanten av Jan Sæterli - familiebok om døden


Så sier han til Amma og Ella:
    "Vær under treet her, i skyggen, så ikke den varme sola brenner dere. Jeg lover at jeg vil være tilbake før det blir mørkt."
    "Ella," sier han. "Du må være flink jente og hjelpe til med å passe på Amma. Nå stoler jeg på deg."

Hvordan skal man forklare døden?

25. juli 2016

Det er mandag og tid for forrige ukes oppsummering ...


 Bøker jeg leste i forrige uke:

Eating Animals - Jonathan Safran Foer

Antall leste sider i forrige uke:

 425  sider

Bøker som ble anmeldt i forrige uke:

Skrekkens hus - Hugh Zachary

Bøker som leses nå:

I Am Number Four - Pittacus Lore (science fiction, fantasy/ungdom)
Huset ved innsjøen - Kate Morton (historisk roman, mysterie/voksen)
The Gunslinger (The Dark Tower, #1) - Stephen King

Planlagte bøker denne uken:

I Am Number Four - Pittacus Lore (science fiction, fantasy/ungdom)
Huset ved innsjøen - Kate Morton (historisk roman,mysterie/voksen)
The Gunslinger (The Dark Tower, #1) - Stephen King  (horror, western, fantasy/voksen)
 Stille som i graven - Mary Higgins Clark (thriller/voksen)

Jeg leste ferdig bare en bok i forrige uke og det var Eating Animals av Jonathan Safran Foer. Siden den inneholdt et vanskelig tema, så var det hardt en periode å fokusere på andre bøker. Sånn blir det av og til. Likevel begynte jeg samme kveld (forrige torsdag) på I Am Number Four av Pittacus Lore og jeg leser fremdeles Huset ved innsjøen av Kate Morton.  

Og på torsdag, samme dag som jeg begynte på I Am Number Four, begynte jeg på The Gunslinger av Stephen King som er første bok i The Dark Tower serien. Jeg leser den som samlesing og denne gangen ble samlesingen mer spontant og jeg kan å være spontan, jeg også, altså:) Jeg har lest The Gunslinger før, men det gjør ikke noe siden jeg liker den så godt. Og jeg har nå mulighet til å lese resten av The Dark Tower serien, siden jeg ikke gjorde det etter første gang jeg leste The Gunslinger. Jeg vet ikke hvorfor, men av og til går ikke ting som planlagt. Sånn er livet.

Om det blir tid skal jeg begynne på Stille som i graven av Mary Higgins Clark. Husker jeg leste mange bøker av Mary Higgins Clark før i tiden, så henne er det lenge siden jeg har lest noe av.

I går kveld begynte jeg å se Dracula sesong 1, og har sett 5 av 10 episoder. Den ble produsert i 2013 og i følge imdb.com er det usikkert om det kommer flere sesonger. Det er i hvert fall ikke bekreftet. Det er ikke ofte jeg blir hektet på noe, spesielt nå i voksen alder, og når jeg først liker noe så blir det slutt etter kort tid. Det er typisk når man først liker noe. Vurderer å slutte å like noe som helst for når man først liker noe så er det over før man aner det.

Forrige uke ble ikke like produktiv som uka før, men ingen uker er like. Og en anmeldelse i uka er ikke nok, men av og til klarer man ikke å fullføre sine mål. Av og til mislykker man med det man gjerne skulle få gjort. Slik som Frank Sinatra sier: That's life.

23. juli 2016

Fordeler og ulemper med å bo alene



Som jeg nevnte i helgelektyreinnlegget i går, flyttet jeg inn i leiligheten for fire år siden (i går var det for akkurat fire år siden, men kunne ikke lage dette innlegget da siden det ville kræsje med helgelektyreinnlegget som jeg har hver fredag), og lovte å komme i dag med Fordeler og ulemper med å bo alene - innlegg. Den kom nå litt senere på dagen enn planlagt for av og til er det vanskeligere å komme opp med slike lister enn det man først ser for seg. PS: Dette innlegget tas ikke altfor alvorlig:) Greit med andre innlegg av og til istedet for bare bokanmeldelser hele tiden.


 FORDELER


  • Kan sitte oppe så lenge man vil og stå opp så tidlig som man vil uten å forstyrre andre. (Samtidig trenger man ikke å være bekymret for å vekke andre. Styre morgenstunden, og resten av dagen som man selv vil).

  • Er egen "herre" over fjernkontrollen, bestemme hva man vil se på, og bestemme om TV'en skal være av eller på.  (Hvis noen setter på TV'en for høyt når man prøver å lese, så slipper man å irritere seg over det).

  • Lese så lenge man vil uten å "irritere" andre. (Andre ting kan man gjøre senere. Man kan prioritere tid og oppgaver selv, så lenge ting blir gjort).

  • Man kan "stenge seg inne" når man er lei av å være sosial/lei av folk generelt. (Ikke alle er like selskapssyke. Greit å være i nærheten av folk når man vil og også kunne trekke seg tilbake der det ikke er noen).

  • Man prioriterer tiden selv på hva som er nødvendig og ikke. (Man bestemmer selv når det skal vaskes, når huslige plikter må gjøres og hvordan man legger opp dagene generelt. Man blir vant til egen "timeplan" og rutiner).

  • Man lærer mer om seg selv når det gjelder hva man er god på og ikke, og hva som kan gjøres bedre. (Det kan være så mangt og kan også gå under på det samme som rutiner og timeplan. Man finner sine svakheter og "sterke" sider). 

  • Slipper at noen spør hvordan dagen har vært. (Spesielt er det godt når man har en drittdag eller to. Ikke alle liker å snakke om tanker og følelser).


ULEMPER


  • Man må lage morgenkaffe selv. (Det eneste jeg misunner med de som har kjæreste er at de kanskje får servert kaffe på morgenen og slipper å lage morgenkaffen selv). Selv er jeg kaffeavhengig og drikker kaffe døgnet rundt.

  •  Middagen blir ikke så veldig spennende siden man vet hva man skal ha hver dag. Man må lage den/varme den opp selv. (Man vet alltid hva man får, så ingen overraskelser der i gården, noen er  lite kreativ i matveien også. Det er heller ikke alle som er glade i å lage mat da det ikke er av interesse).

  •  Man savner mas, merkelig nok. (Det kan bli litt vel stille innimellom, og man kan savne å bli mast på etter hvert).

  • Man blir vant til kanskje for mye dødtid. (Når man bor alene må man være flink til å underholde seg selv på en eller annen måte. Underholde seg selv med bøker, filmer, tv - serier. Man er nødt til å finne hobbyer selv som man trives med for å få tiden til å gå for ingen er der for å underholde deg).

  • Kjedsomhet settes på prøve. (Noen er ikke avnhegig av å være sammen med folk hele tiden, men likevel like å være opptatt med noe, og av og til er det vanskelig å finne ut hva det skal være. Det er ikke lett å komme på selv hva man skal gjøre når man kjeder seg).

  • Ingen deling på vaskeoppgaver, og alt må gjøres selv hver uke. (Man må gjøre alle de ukentlige vaskeoppgavene selv for det er ingen å bytte oppgaver med).

  • Man tåler ensomhet bedre enn fleste andre, men som nevnt tidligere, er det kanskje verre med kjedsomhet. Hva fyller man all den alenetiden man har til overs med? 

     
    Konklusjon: Å bo alene er veldig kjedelig i lengden og oppskrytt:)

22. juli 2016

Helgelektyre(151)


I Am Number Four - Pittacus Lore
Huset ved innsjøen - Kate Morton
The Gunslinger (The Dark Tower, #1) - Stephen King

I går leste jeg ferdig Eating Animals av Jonathan Safran Foer. Den brukte jeg nesten to uker på fordi den var hard for en dyrevenn å lese. Så den brukte jeg ekstra tid på. Og i går kveld begynte jeg så vidt på I Am Number Four av Pittacus Lore. Jeg skal også fremdeles lese videre i Huset ved innsjøen av Kate Morton, som er en liten murstein, men overkommelig.

Og den nye samlesingen erThe Dark Tower serien av Stephen King og første bok i den serien er The Gunslinger. Jeg leste The Gunslinger for første gang i 2011 og likte den kjempegodt så har ikke noe i mot å lese den på nytt. Har ikke lest resten av serien av en eller annen grunn, men har nå mulighet under samlesingen. Selv om Stephen King ga ut Carrie som debutbok i 1974, så var det The Dark Tower serien han begynte å skrive på allerede som 19 - åring.  Det er synd at min favorittforfatter og forfatterhelt er så undervurdert fordi de fleste som aldri har lest en eneste bok av King, tror ikke at han skriver annet enn grøss, men han har skrevet science fiction og også rene romaner. Han er en av de få forfatterne som behersker alle sjangere. Det er selvsagt horrorbøkene hans som er best, men vil bare si at han består av mye annet enn det også, bare for å understreke det.

Noen spurte meg om jeg kunne gjøre en sammenligning av både boka og filmen Rosemary's Baby av Ira Levin siden det ikke er lenge siden jeg leste den, og jeg hadde som håp å få det klart til onsdag eller torsdag denne uka, men det viste seg at jeg trenger mer tid. Det er interessant å jobbe med et annerledes innlegg og jeg jobber med saken, men trenger bare litt mer tid, så det kommer i neste uke.

Så bøkene i helga blir også variert. Det blir både litt science fiction, horror med noe westernaktig stil og historisk roman.

I dag er det fire år siden jeg flyttet inn i leiligheten så i morgen kommer jeg med Fordeler og ulemper med å bo alene - innlegg. Jeg er like spent på konklusjonen selv. Man må ha noen "moroinnlegg" også, innimellom.

Og i  helga skal jeg begynne å se første sesong av Dracula som dukket opp i postkassa tidligere i uka.


Har dere lest noen av disse bøkene og hva leser dere i helga?

Ukas låt: Take Me Down av The Pretty Reckless
(De har endelig kommet med ny singel og har heldigvis ikke mistet gnisten. Det komiske er at jeg har lenge likt The Pretty Reckless uten å vite at vokalist, Taylor Momsen, har vært med i Tv-serien Gossip Girl. Det visste jeg ikke før jeg nylig så et intervju av henne. Jeg visste det ikke for har ikke sett en eneste episode av Gossip Girl og har ikke tenkt det heller. Tror ikke det er min type serie).



20. juli 2016

Skrekkens hus av Hugh Zachary - sjarmerende horror i kjent stil


    - Kan du huske hva du sier hver gang vi ser på en skrekkfilm? Hun ventet ikke på at han skulle svare, og fortsatte: - Du påpeker alltid hvor dumt det er at alle går hver for seg og leter etter monsteret de vet er der et eller annet sted, istedenfor å holde sammen. Vel, jeg tror det er like dumt å grave der du og Jack graver.

Fremdeles god underholdning til tross for at jeg har lest den før.

18. juli 2016

Det er mandag og tid for forrige ukes oppsummering ...


 Bøker jeg leste i forrige uke:

Lykkejegeren - Jan -Erik Fjell
Rosemary's Baby - Ira Levin
Den modige lille elefanten - Jan Sæterli

Antall leste sider i forrige uke:

560  sider

Bøker som ble anmeldt i forrige uke:

Dukkehuset - M.J. Arlidge
Rosemary's Baby - Ira Levin

Bøker som leses nå:

Eating Animals - Jonathan Safran Foer (dokumentar/voksen)
Huset ved innsjøen - Kate Morton (historisk roman, mysterie/voksen)

Planlagte bøker denne uken:

Eating Animals - Jonathan Safran Foer (dokumentar/voksen)
Huset ved innsjøen - Kate Morton (historisk roman,mysterie/voksen)
 I Am Number Four - Pittacus Lore (science fiction, fantasy/ungdom)
 Stille som i graven - Mary Higgins Clark (thriller/voksen)

Torsdag i forrige uke ble jeg ferdig med Rosemary's Baby av Ira Levin og natt til fredag leste jeg ut Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell. Og i går leste jeg ferdig Den modige lille elefanten av Jan Sæterli. Den var på bare 39 sider og var ikke meningen å bruke to dager på en så kort bok, men slik er det når man leser andre bøker ved siden av og skriver anmeldeser attpåtil. Man prøver å prioritere alt så godt man kan, både når det gjelder lesing og skriving.

Etter å ha lest Lykkejegeren, begynte jeg samme natt på Huset ved innsjøen av Kate Morton. Så denne uka skal jeg bli ferdig med Eating Animals av Jonathan Safran Foer, (den har jeg brukt tid på å lese med vilje for den er hard å komme seg gjennom på grunn av temaet), og Huset ved innsjøen av Kate Morton skal jeg selvfølgelig fortsette med  Når jeg blir ferdig en av disse, regner med at jeg blir ferdig med Eating Animals først, og da skal jeg begynne på I Am Number Four av Pittacus Lore.

Om jeg rekker å begynne på Stille som i graven av Mary Higgins Clark før uka er over, kan jeg ikke love. Vi får se på fremgangen i bøkene jeg leser.

I forrige uke skjedde det noe kluss med toppbildene fra mandagsinnleggene at de ble venstrestilt istedet for midstilt. Jeg prøvde meg frem med css og html koder og vet ikke helt hva jeg gjorde for å få det til, for dette problemet har aldri skjedd før. Ikke spør meg hva jeg gjorde for å fikse det for det ordnet seg til slutt, merkelig nok. Håper det bare ikke skjer igjen. Så om toppbildet på mandagsinnleget plutselig er venstrestilt istedet for midtstilt så betyr det bare at samme problem har skjedd før, men håper bare det ikke skjer igjen, for jeg er lite fan av tekniske problemer.

17. juli 2016

Rosemary's Baby av Ira Levin - en real horrorfest


On the Friday evening the apartment was theirs; an emptiness of high ceilings and unfamiliar dark into which they came with a lamp and a shopping bag, striking echoes from the farthest rooms. They turned on their air conditioners and admired their rug and their fireplace and Rosemary's vanity; admired too their bathub, doorknobs, hinges, moulding, floors, stove, refrigerator, bay windows and view. They pickincked on the rug, on tuna sandwiches and beer, and made floor plans of all four rooms, Guy measuring and Rosemary drawing.

Har lenge ønsket å lese Rosemary's Baby, og nå er det gjort. Jeg angrer ikke!

15. juli 2016

Helgelektyre(150)

Eating Animals - Jonathan Safran Foer
Huset ved innsjøen - Kate Morton
Den modige lille elefanten - Jan Sæterli
I Am Number Four - Pittacus Lore

Beklager at helgelektyreinnlegget kommer senere på dagen enn til vanlig, men hadde ikke anledning tidligere i dag. Bedre sent enn aldri ...

Forrige søndag begynte jeg på Eating Animals av Jonathan Safran Foer som jeg selvfølgelig skal fortsette med. Jeg tar den litt stykkevis og delt for den boka er hard. Den må jeg bare bruke litt tid på, men det er også viktig å lese bøker og temaer som er vanskelige og tunge. Det er en tung bok å lese siden jeg er en dyrevenn. Men som sagt, verden er desverre ikke rosenrødt og derfor er det ekstra viktig å lese bøker som setter vanskelige ting i fokus.

Og i går leste jeg ferdig Rosemary's Baby av Ira Levin, som jeg samleste med Birthe, som også er bokblogger. I natt ble jeg ferdig med Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell og etterpå begynte jeg da på Huset ved innsjøen av Kate Morton.

Om jeg kommer til å begynne på Den modige lille elefanten av Jan Sæterli i dag eller i morgen, er jeg usikker på. Tar det som det kommer. Kommer til å bruke den som avvekslingsbok siden den bare er på 39 sider.

Hvis jeg ikke rekker å begynne på  I Am Number Four av Pittacus Lore i helga, så kommer jeg likevel til å lese den neste uke, bare så det er nevnt.

Så dette er mine leseplaner i helga og hva jeg rekker, gjenstår å se.

Jeg skal prøve å komme med en anmeldelse til Skrekkens hus av Hugh Zachary i morgen, hvis ikke det blir noe av kommer det uansett en anmeldelse i helga og det er anmeldelse til Rosemary's Baby av Ira Levin. Jeg og Birthe har blitt enige om at anmeldelsesfristen er søndag den 17 juli. Så håper jeg får det til. Derfor jeg er litt usikker på om jeg får til å skvise inn en Skrekkens hus anmeldelse i morgen. Jeg får se det litt an, for jeg må jo lese litt også, ikke bare skrive. 

Har dere lest noen av disse bøkene og hva leser dere i helga?

Ukas låt: One of These Days av Joe Bonamassa



12. juli 2016

Dukkehuset av M.J. Arlidge - vanlig krim som man har lest mange ganger før


- Jeg må dra nå, men blir ikke lenge borte, sa han og betraktet henne. - Og fordi du har vært så samarbeidsvillig, har jeg en gave til deg.
    Han tok noe opp av lommen og la det på bordet.
    En inhalator.
    Ruby tok et skritt frem, men stanset.
    - Den er din nå. Sørg for at jeg ikke må ta den fra deg. 
    Det ble sagt med et smil, men Ruby ble kald helt inn til margen. I det øyeblikket sto det klart for henne, slik det burde ha gjort fra første stund, at den fremmede hadde makt til å bestemme om hun skulle leve eller dø.

Ikke noe som skiller seg ut, dessverre ...

11. juli 2016

Det er mandag og tid for forrige ukes oppsummering ...


(Beklager hvis toppbildet på mandagsinnleggene er venstrestilt og ikke midstilt, men får ikke til å midstille det på grunn av problemer med css/html - koder. Jobbet med  det i hele kveld, men fikk det ikke til. Tilgi meg:)

 Bøker jeg leste i forrige uke:

The Mermaids Singing - Val McDermid

Antall leste sider i forrige uke:

444  sider

Bøker som ble anmeldt i forrige uke:

Ingen, siden jeg hadde fullstendig skrivesperre, noe jeg også ga beskjed om. Det er den første uka på lenge jeg ikke har kommet med en eneste anmeldelse, så har ikke dårlig samvittighet heller.

Bøker som leses nå:

Eating Animals - Jonathan Safran Foer (dokumentar/voksen)
Lykkejegeren - Jan - Erik Fjell (krim/voksen)
Rosemary's Baby - Ira Levin (horror/voksen)

Planlagte bøker denne uken:

Eating Animals - Jonathan Safran Foer (dokumentar/voksen)
Lykkejegeren  - Jan - Erik Fjell (krim/voksen)
Rosemary's Baby - Ira Levin (horror/voksen)
Huset ved innsjøen - Kate Morton (roman/voksen)
 Den modige lille elefanten - Jan Sæterli (roman/barn)

I går kveld leste jeg ferdig The Mermaids Singing av Val McDermid og konsentrerte meg om den mest i slutten av uka siden jeg var så godt i gang med den, så derfor ble de andre satt litt i skyggen. Men nå leser jeg Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell og Rosemary's Baby av Ira Levin jevnt igjen. Sånn blir det noen ganger.

Så skal lese videre i Lykkejegeren og Rosemary's Baby. Anmeldelse av Rosemary's Baby kommer førstkommende helg, så håper det går som planlagt. Og i går etter å ha lest ferdig The Mermaids Singing begynte jeg på Eating Animals av Jonathan Safran Foer. Håper innholdet ikke blir for hardt. Har sett filmen Earthlings og den er forferdelig for alle dyrevenner. Kom meg gjennom den. Gråter aldri av filmer eller bøker, det gjorde jeg ikke da jeg så Earthlings heller, men man føler seg ødelagt etter å ha sett den filmen likevel. Selv om jeg er kjøttspiser har jeg alltid brydd meg om dyrenes ve og vel fordi dyr har alltid vært viktige for meg. Så selv om jeg er kjøttspiser så vil jeg understreke at jeg bryr meg om all slags dyr.

Målene mine for denne uka er å lese ferdig Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell og Rosemary's Baby av Ira Levin. Forhåpentligvis begynne på Den modige lille elefanten av Jan Sæterli enten i helga eller tidlig neste uke. Jeg må se det litt an i forhold til de andre bøkene jeg leser. Det er en kort bok, det er ikke det, men vet ikke om jeg får tid til å begynne på den førstkommende helg eller begynnelsen av neste uke. Men har som mål å få lest den førstkommende helg.

Eating Animals trenger jeg nok litt tid på så blir nok ikke ferdig med den i løpet av uka siden det er et hardt tema. Det er en bok man må bruke litt tid på. Sånn er det med noen bøker, og bøker stikker jo ikke av ...

8. juli 2016

Helgelektyre(149) Og ingen bokanmeldelser før neste uke


The Mermaids Singing - Val McDermid
Lykkejegeren - Jan - Erik Fjell
Rosemary's Baby - Ira Levin

Jeg har ikke lest ut en eneste bok så langt denne uka. Beklager det. The Mermaids Singing av Val McDermid begynte jeg på torsdag forrige uke. Jeg liker den godt og foretrekker å lese på engelsk, men det går bare litt tregere når man leser på engelsk. Derfor det har tatt tid og det får ta den tiden det tar. Natt til søndag leste jeg ferdig Tunneler av Rod Gordon & Brian Williams og begynte samme natt på Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell som var neste bok på min leselisten. På slutten av hver måned skriver jeg ned en liste over bøker jeg har tenkt å lese måneden etter og prøver å holde meg til den lista. Det er den eneste strukturen jeg har.

Og søndag ettermiddag begynte jeg på Rosemary's Baby av Ira Levin. Den samleser jeg med Birthe, som også er bokblogger. Vi har ikke satt noen frist på når vi skal være ferdig ennå og det gjør ikke noe. Vi tar det som det kommer. Blir neppe ferdig med alle disse tre i helga, men har som mål å lese ferdig enten The Mermaids Singing eller Lykkejegeren slik at jeg får begynne på Eating Animals av Jonathan Safran Foer før helga er over. Jeg grugleder meg til den. Håper bare den ikke blir for fæl. Jeg liker kjøtt til tross for at jeg er en god dyrevenn. Så håper den boka ikke blir for hard å komme seg gjennom, fordi dyreplageri er det verste jeg vet. Håper det ikke er en slik bok.

Har prøvd å skrive bokanmeldelser hele uka uten at det har blitt noe av. Sikkert fordi at jeg ikke er i skrivemodus for tiden. Så beklager for at det har stått litt stille denne uka og velger å ikke komme med noen anmeldelser før neste uke for tvangsskriving funker ikke, og har heller ikke tenkt å ta sommerferie. Men siden jeg har prøvd å skrive i uka her uten å komme noe lenger, så får jeg heller lese meg opp resten av uka, og komme med flere anmeldelser i neste uke for å rette opp for meg. Håper det går bra. Det er kjipt å prøve å skrive uten å vite hva man skal skrive og ikke være fornøyd med det man skriver, så da velger jeg å ikke legge det ut og heller vente til jeg er noe fornøyd, selv om jeg aldri blir fornøyd med det jeg skriver. Så glad jeg ikke er forfatter. Jeg drømte om å bli det da jeg var liten da jeg skrev mange historier (det gikk mest i spøkelseshistorier og alt mulig). Men nå i voksen alder drømmer jeg ikke om å bli forfatter eller noe lenger for jeg er altfor realistisk, og tror ikke på drømmer lenger. Jeg malte før i tiden, men det har jeg ikke gjort på mange år for har ikke hatt den samme inspirasjonen lenger. Så det er utrolig hva som forandrer seg oppgjennom årene. Jeg får heller være en leser og kaffedrikker. Det er vel det jeg er best på for bøker og blogging er vel hobbyen som har vart lengst sammenhengende mens andre hobbyer har vart av og på.

Så det blir ingen bokanmeldelser før neste uke og håper skrivemodusen er i gang da. Jeg får heller lese litt ekstra i helga som "straff":) Og som vanlig skriver jeg ikke noe om hva bøkene handler om i helgelektyreinnleggene for da blir det så unødvendig langt, og sparer det til anmeldelsene. Det er mye enklere sådan.

Håper at neste uke blir mer produktiv og at man ikke "står fast" hele tiden på grunn av skrivesperre.

Har dere lest noen av disse bøkene og hva leser dere i helga?

Ukas låt: I'm Alive av Disturbed



5. juli 2016

10 grunner til at jeg leser bøker

Et litt annerledes innlegg for å gjøre noe nytt i stedet for bare anmeldelser.

Har alltid likt å lese, selv om det hender seg at man går lei også, og jeg har lest bøker helt siden jeg lærte å lese. Her er mine grunner til hvorfor jeg leser bøker:

(Eget bilde. Det ble stemorbilde istedet for bokbilde:)


1. Er man lei av "alt", eller det er kjedelig og har mange ledige stunder, er det bare å ta frem en bok, og den kan tas med overalt.

2. Det er lettere å lese og analysere bøker enn å kommunisere med folk. Jeg har ikke noe i mot folk, men har aldri vært god på small talk, og unngår det til enhver pris:)

3. Man kan dra inn i forskjellige verdener og møte underlige karakterer, samme om de er personer eller overnaturlige skapninger.

4. Det er alltid mye å velge i og man går aldri tom for lesestoff.

5. Bøker varer lenger enn filmer.

6. Man får bruke fantasien. Er boka bra, blir det nesten som å se en film ved å skape egne bilder mens man leser.

7. Man får underholdning hvis boka er god.

8. Man lærer seg å bli mer kritisk av å lese bøker man ikke liker, og man blir heller ikke redd for å være kritisk ellers heller, så lenge man er rettferdig. Har heller ingen problemer med å være ærlig.

9. Bøker har alltid vært en del av livet mitt. Selv om man går lei av å lese, noe som skjer ofte, så er det vanskelig å forestille seg et liv uten bøker også.

10. Mange bøker har bidratt til en god del filmatiseringer, både gode og dårlige, og oftest er boka bedre. Det er også interessant å sammenligne bok med filmatisering en gang i blant.

Hvorfor leser du bøker?

4. juli 2016

Det er mandag og tid for forrige ukes oppsummering ...



 Bøker jeg leste i forrige uke:

Eplehagen - Marianne Storberg
Tunneler - Rod Gordon & Brian Williams

Antall leste sider i forrige uke:

512  sider

Bøker som ble anmeldt i forrige uke:

Night Shift - Stephen King

Bøker som leses nå:

The Mermaids Singing - Val McDermid (krim/voksen)
Lykkejegeren - Jan - Erik Fjell (krim/voksen)
Rosemary's Baby - Ira Levin (horror/voksen)

Planlagte bøker denne uken:

The Mermaids Singing - Val McDermid (krim/voksen)
Lykkejegeren - Jan - Erik Fjell (krim/voksen)
Rosemary's Baby - Ira Levin (horror/voksen)
Eating Animals - Jonathan Safran Foer (dokumentar/voksen)

Torsdag forrige uke leste jeg ut Eplehagen av Marianne Storberg og samme dag begynte jeg på The Mermaids Singing av Val McDermid, og Tony Hill er heldigvis like sarkastisk og lik seg selv i bokformat som i Tv-serien Wire in the Blood (eller Arr i sjelen som den heter på norsk). Dette er første bok i denne serien. Natt til søndag ble jeg endelig ferdig med Tunneler av Rod Gordon & Brian Williams, og rett etterpå begynte jeg på Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell. 

Og jeg kunne endelig starte på Rosemary's Baby som jeg lenge har vært spent på (har sett filmen før, men tror ikke det gjør noe. Liker å lese bøkene før filmatiseringen, men av og til blir det feil rekkefølge. Det er bare det at jeg så den da jeg var veldig ung og visste ikke før etterpå at det var basert på en bok. Har alltid vært glad i skrekkfilmer og begynte å se den sjangeren veldig tidlig:) Selv om jeg har sett filmen tror jeg det egentlig ikke har noe å si. Jeg samleser den med Birthe, som også er bokblogger, så er spent på om vi kommer til å like den eller ikke, eller om det blir delte meninger. Vi får se:)

Håper å få lest unna The Mermaids Singing og Lykkejegeren i løpet av uka, om jeg blir ferdig med Rosemary's Baby denne uka eller ikke får vi se på, for vi har heller ikke satt en frist på når vi skal være ferdig med den. Tar det som det kommer. Og har som mål å begynne på Eating Animals av Jonathan Safran Foer før uka er over. Håper ikke den boka blir for fæl for jeg er en ordentlig dyrevenn, selv om jeg ikke klarer å holde meg unna kjøtt. Men man kan være glad i dyr likevel. Jeg er mer glad i dyr enn mennesker for dyrene er lettere å komme overens med og dømmer ikke:)

For akkurat en måned siden la jeg ut innlegget: Sommerlesing 2016, og min sommerlesing har jeg tenkt å  la vare til 4. august slik at det blir nøyaktig to måneder, og se hvor mye jeg rekker å lese av de planlagte bøkene innen da, pluss at jeg leser andre bøker ved siden av. Men fra min planlagte sommerlesingliste, har jeg hittil lest 5/15, så vi får se hvor mange jeg rekker frem til 4. august. Jeg avslutter sommerlesingen 4. august for da har det akkurat gått to måneder og jeg ser ikke på august som en sommermåned. Synes det er mer høstmåned. Jeg kommer til å fortsette å lese bøkene jeg valgte for sommeren selv om jeg ikke rekker alle, men de kommer ikke til å prioriteres på samme måte som nå. Det vil da gå lenger mellom hver valg av bok fra det innlegget.

2. juli 2016

Månedens Bokanbefaling (juni)

Bøkene jeg leste i juni var disse:


I kronologisk rekkefølge:

Billett til helvete - Patricia Highsmith
NOS4A2 - Joe Hill
Med beina på nakken - Arne Svingen
The Night Circus - Erin Morgenstern
Djevelmasken - Tom Egeland
The Nightwalker (jeg leste den på norsk og den norske tittelen er: Søvngjengeren) - Diane Guest
Huset - Yves Grevet
Eplehagen - Marianne Storberg

Egentlig skulle dette innlegget ha kommet i går siden jeg alltid legger månedens bokanbefaling første dag i en ny måned. Men siden det kræsjet med helgelektyreinnlegget som jeg alltid legger ut hver fredag, så utsatte jeg månedens bokanbefaling til i dag. Det blir sånn kluss noen ganger og jeg synes det blir for dumt å legge ut to innlegg samme dag. Jeg har sagt det før; jeg er ingen hverdagsblogger og holder meg til et innlegg pr.dag og sjeldnere:)

I juni ble det bare åtte bøker og skjønner ikke at det går an å lese så lite i løpet av en hel måned, men det er faktisk mulig. Det kan ha med at noen av bøkene var litt store, spesielt NOS4A2 av Joe Hill som var på 703 sider og Djevelmasken på litt over 500 sider. Er ikke redd store bøker, men de trenger mer tid. Sånn er det bare. Og jeg har spilt litt Sims i det siste (PC-spill serie), som jeg har spilt i mange år og i det siste har det gått mest i The Sims 3: Overnaturlig. Det er fascinerenede å bygge hus i de pc-spillene og styre disse simmene. Jeg er ikke avhengig av pc - spill, men det er grei avbrekk fra lesing av og til og nå når det er ingenting på TV. Rene agurktiden. Har bestilt meg noen filmer for å overleve sommeren. Jeg vet, jeg har ikke noe liv:) Noe må da jeg også finne på.

Forrige måned ble også en varierenede måned. Litt horror, krim, fantasy og roman. Noe av nesten alt. Til tross for at horror er favorittsjanger innen litteratur og film, så varierer jeg også innimellom slik at det ikke blir den samme sjangeren hele tiden. Horror er grunnlaget, men må lese litt andre ting i mellomtiden også.


Hvilken bok likte jeg best i juni?


NOS4A2 - Joe Hill

Legg merke til tittelen. NOS4A2 (Nosferatu, som den kjente vampyrfilmen). Original tittel i grunn med måten de har laget tittelen på bokomslaget. Gjort om tittelen til et bilskilt. Slett ikke dumt. Joe Hill er som kjent sønnen til Stephen King. Jeg hadde ikke lest noe av Joe Hill (merkelig nok). Trodde han bare skrev fordi han hadde en berømt far, for man vet jo aldri. Det er jo lett å tenke at når noen har et familiemedlem i skuespillerbransjen, er det lett for deres barn å bli med i samme bransje og få noen roller. Det samme med artister. Har man foreldre i artistbransjen, så er det lett å tro at ett av barna deres vil bli artist og barnet får kontrakt fordi en av foreldrene til barnet allerede er i bransjen. Det samme er det lett å tenke når det gjelder forfattere også. Er man gift med en forfatter eller er sønn eller datter av en forfatter er det kanskje lettere å følge deres spor siden noen i familien allerede har et kjent navn. Slik var det lett å tenke angående Joe Hill også, at han sikkert bare fikk kontrakt kun fordi faren hans er en vedenskjent forfatter.

Men så nysgjerrig som jeg er, så utforsker jeg både kjente og ukjente forfatterskap, og forskjellige sjangere. Og jeg måtte bare se om Joe Hill er like god til å skrive som sin far eller ikke. Selv om ingen kan måle seg med skrivemåten med Stephen King, ikke engang hans sønn, fant jeg ut, så var NOS4A2 ikke så verst. Stephen King og Joe Hill skriver på hver sin egen måte, og begge to har fantasien på plass. Det har de i hvert fall til felles,  og Joe Hill skriver faktisk godt han også, selv om han ikke kan måle seg med sin far. 

NOS4A2 er en vampyrbok, men heldigvis IKKE EN REN VAMPYRBOK. Jeg er en smule lei av vampyrer selv, spesielt Twilight vampyrer, men liker gammeldagse vampyrer, slik vampyrer skal være. At de dør av sola istedet for at de glitrer og forelsker seg i skolejenter, slik de gjør i moderne vampyrverdenen. Jaja, sånn har det blitt ...Kort fortalt om NOS4A2: Handler om Charlie Manx som kjører en kul Rolls-Royce som er svart og hans livsoppgave er å kidnappe barn og sende dem til det han kaller "Christmasland". Hvorfor han kidnapper disse barna er helt av andre årsaker enn andre vampyrer og kidnappere gjør, og hvorfor kan jeg ikke si for vil ikke avsløre noe. Dette er en spesiell bok med en ny vampyrvri. Jeg ble heller ikke skuffet over Joe Hill som forfatter. Selv om han ikke kan måle seg med sin far, så er bøkene hans verdt å lese og jeg kommer til å lese mer av ham fremover.

Det ble ingen femmere eller seksere i juni, men en stødig lesemåned likevel. Ved siden av NOS4A2 likte jeg The Night Circus av Erin Morgenstern og Djevelmasken av Tom Egeland.

Jeg har ikke skrevet en eneste anmeldelse av noen av bøkene jeg leste i juni fordi jeg ligger etter med litt over tjue anmeldelser så beklager det. Hvorfor det har blitt sånn det vet jeg ikke. Jeg var mer ajour før i tiden, men nå, uansett hvor mye jeg leser og skriver så ligger jeg alltid etter med noe så vet ikke hva jeg gjør feil. Men er det bøker dere vil jeg skal fremskynde en eller flere anmeldelser av så kan jeg godt gjøre det, så bare si i fra.

Jeg orker ikke å bry meg om hva andre mener om bokbloggere lenger
Det er veldig synd at det har vært mye tull angående forlagsbransjen for tiden, men det er jo stort sett snusk i alle slags bransjer. Sånn er det bare:/ Det er synd. Men jeg kommer ikke til å slutte å blogge og lese bøker likevel for bøker har alltid vært en del av livet mitt og i neste måned feirer I Bokhylla ti år, så lar ikke andres dritt få ødelegge for meg. For bøker og blogging er en av de få hobbyene jeg har så de holder jeg fast på. Jeg har heller aldri stolt på terningkast som står på filmer og bøker. Jeg stoler kun på mine egne terningkast for er ikke redd for å være kritisk:) Jeg kommer fremdeles til å lese bøker jeg får fra forlag og bøker fra min egen samling, og være like ærlig som før. For jeg er aldri redd for å si mine meninger. Sånn er det med den saken. Ingen kan ta fra meg denne hobbyen uansett hvordan folk ser på forlagsbransjen og at vi bokbloggere blir sett ned på. Det bryr jeg meg ikke noe om. Man må gjøre det man liker og stå for det man mener. Det er uansett det viktigste. Hvis jeg kutter ut å lese bøker og slutter med bokblogging (jeg blogget om bøker fra min egen samling i seks år før jeg fikk bøker fra forlag), så aner jeg virkelig ikke hva jeg skal finne på og bruke tiden til.

1. juli 2016

Helgelektyre(148) Og Stefano DiMera i Tv- serien Days of Our Lives er død nok en gang ...


The Mermaids Singing - Val McDermid
Tunneler - Rod Gordon & Brian Williams
Lykkejegeren - Jan - Erik Fjell

I går kveld leste jeg ut Eplehagen av Marianne Storberg, og begynte da så på The Mermaids Singing av Val McDermid. Jeg skal fortsette med Tunneler av Rod Gordon & Brian Williams, som jeg muligens blir ferdig med helga. Regner med jeg blir ferdig med den før The Mermaids Singing i hvert fall, og da skal jeg begynne på Lykkejegeren av Jan - Erik Fjell, så får vi se hvor mye jeg rekker før helga er over. Kommer jo uansett til å fortsette med de uferdige bøkene i neste uke hvis jeg ikke blir ferdig med alt i helga, noe jeg tror jeg neppe blir. Jeg er nok ikke en evig optimist, heller en realist;)

Jeg skal også etter hvert samlese Rosemary's Baby av Ira Levin sammen med Birthe. Jeg har nettopp fått min utgave og vi kan ikke begynne før hun har fått sin, og så finne en dato for å starte samlesingen. Så vet ikke om det blir i helga eller senere i skrivende stund.  Det er lenge siden vi har samlest en bok og tidligere har vi samlest: The Ocean at the End of the Lane av Neil Gaiman, og The Jungle Book av Rudyard Kipling.

The Mermaids Singing av Val McDermid er som nevt tidligere første bok i Wire in the Blood (Arr i sjelen som tv-serien het på norsk). Så den som påskekrim for mange år siden med radarparet Tony Hill og Carol Jordan, og dette er første bok med disse to. Så det blir spennende å se om boka/bøkene til McDermid er like spennende som Tv - serien ... og om Tony Hill er like sarkastisk. Jeg håper det;)

Vet ikke om noen andre ser Days of Our Lives. Forbauser meg ikke om jeg er den eneste i landet som ser Tv-serien Days of  Our Lives (I gode og onde dager) ... Det har vært produsert siden 1965 og sendt på norske tv-skjermer siden 1997, og jeg innrømmer at jeg har fulgt med den serien siden 1997. Såpeopera er ikke favorittsjangeren, jeg ser mye spenningsserier og krimserier, og forskjellige andre serier, egentlig, så det er litt rart at jeg følger med på såpeopera siden jeg foretrekker mørk underholdning (horror, thrillere). Men det skader jo ikke å se såpeopera heller. Jeg ser ikke Days of Our Lives på grunn av avhengighet, men mer på grunn av gammel vane. Det som er morsomt med den serien er at absolutt alt kan skje, uansett om det er logisk eller ikke. I forrige uke døde Stefano DiMera nok en gang og de som kjenner til serien, vet godt at Stefano har vært død mange ganger før og plutselig gjenoppstått fra de døde. Så jeg vedder på at han kommer tilbake igjen før eller senere. Det overrasker meg ikke. Favorittkarakterene mine i den serien er: Stefano DiMera, EJ DiMera og Sami Brady. Disse liker jeg godt fordi de er ikke redde for konfrontasjoner (det er ikke jeg heller) og står på sitt uansett hva og er litt skurkeaktige. Slue. Det er slike karakterer jeg liker best i bøker og på skjerm. "Skurkene". Er det noe jeg er lei av så er det karakterer og folk ellers som skal være så sukkersøte 24 timer i døgnet, livredde for å ikke bli likt. Det er ikke ekte og det må være fryktelig slitsomt å smile hele tiden. Vil heller stå på mitt så lenge man ikke går over streken, istedet for å smile sukkersøtt hele dagen og være såkalt bestevenn med alle. Det er ikke menneskelig. Foretrekker de ekte og ærlige, både når det gjelder karakterer og mennesker. Jeg er litt sær sådan:)

Har dere lest disse bøkene og hva leser dere i helga?

Ukas låt går til Goo Goo Dolls. Trodde de var oppløst for mange år siden, men de har gledelig holdt sammen siden midten av 80 - tallet. Jeg hørte mye på dem før jeg begynte å høre på mørkere musikksjangere og det er morsomt at mange band holder sammen så lenge, både i 30 og 40 år. Skjønner ikke hvordan de får det til.

Ukas låt: Long Way Home av Goo Goo Dolls